fbpx
studio@mebleprato.pl +48 574 220 246

Skandynawski styl: 7 pomysłów na przytulne mieszkanie

Mieszkanie to nie tylko ściany, podłoga i dach nad głową. To ono powinno być naszą ostoją, miejscem, w którym czujemy się komfortowo i bezpiecznie. Miejscem, w którym przeżywamy zarówno smutne, jak i wesołe momenty. Miejscem dającym nam wytchnienie po ciężkim dniu pracy oraz inspirującym do wielkich rzeczy. 

Sercem każdego mieszkania jest kuchnia, w której możemy oddać się wspólnemu gotowaniu, wypić poranną kawę czy zjeść rodzinny posiłek. Jak sprawić, aby nasza kuchnia była przytulna i zachęcała do wspólnego spędzania czasu z bliskimi? Odpowiedzią na to pytanie jest styl skandynawski. Poznaj nasze pomysły na kuchnię urządzoną w tym stylu!

Kuchnia w stylu skandynawskim, czyli jaka?

Kuchnia w stylu skandynawskim opiera się na naturalnych materiałach i jasnych, przeważnie ciepłych barwach. Genezą estetyki wykorzystywanej przez Skandynawów jest natura, która odgrywa niezwykle ważną rolę z ich kulturze. W jaki sposób wykorzystać te elementy w naszych współczesnych kuchniach? Przedstawiamy 7 pomysłów na ich zastosowanie.
Kuchnia skandynawska w pigułce – subtelna kolorystyka
Podstawą stylu skandynawskiego są jasne barwy, takie jak biel czy beż. Jest to związane – między innymi – z położeniem geograficznym krajów skandynawskich, takich jak Szwecja czy Norwegia. Jesienne i zimowe miesiące to czas ciągłej, bezsłonecznej szarówki.

Pochmurne dni sprawiają, że Skandynawowie chętnie sięgają po jasne barwy w swojej kuchni. Powodują one bowiem, że otoczenie staje się bardziej przytulne, a co za tym idzie, zachęca do spędzania w nim czasu z przyjaciółmi czy rodziną.

Styl skandynawski – jasne drewno to podstawa

Naturalne drewno jest kolejnym elementem wykorzystywanym w stylu skandynawskim. Naturalne parkiety i blaty są nierozłączną częścią estetyki czerpiącej z przyrody. Takie elementy przywodzą na myśl klasyczne drewniane wille, z których słynie Szwecja. 

Drewno nie musi być wykorzystywane tylko i wyłącznie w stałych elementach wyposażenia kuchni. Solidny stół i krzesła wykonane z tego materiału również będą oddawać charakter stylu rodem ze Skandynawii. 

Minimalizm w kuchni skandynawskiej

Styl skandynawski nie lubi przesytu. Mimo że wybór dodatków utrzymanych w tej estetyce jest niezwykle szeroki, należy pamiętać, że oryginalnie styl skandynawski nie opływa w dekoracje, dlatego warto znaleźć umiar. 

Minimalizm jest głęboko zakorzeniony w szwedzkiej kulturze. Filozofia lagom, którą kierują się mieszkańcy tego kraju, opiera się na zasadzie złotego środka. Szwedzi skupiają się często na tym, aby osiągnąć tyle, ile potrzeba im do szczęścia. 

Styl skandynawski a naturalne materiały

Nie tylko drewno jest naturalnym tworzywem wykorzystywanym w stylu skandynawskim. Innymi materiałami, które pochodzą bezpośrednio z przyrody mogą być len, bawełna czy też wiklina. Im bardziej naturalne i nieprzetworzone będą dodatki, tym lepiej. 

Gdzie można zastosować te materiały? Posiadacze dużych okien mogą przysłonić je niezwykle modnymi lnianymi zasłonami. Bawełna jest często wykorzystywana do wytwarzania ściereczek kuchennych czy chodników, a wiklina do krzeseł i foteli.

Punktowe światło – podstawa skandynawskiego stylu

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kraje skandynawskie, znajdujące się na północy naszego kontynentu, nie mogą cieszyć się zbyt długimi dniami podczas jesienno-zimowych miesięcy. Z tego względu ich mieszkańcy dbają o to, aby oświetlić swoje domy w przytulny sposób.

Punktowe oświetlenie, rozmieszczone po całym pomieszczeniu sprawia, że kuchnia staje się o wiele bardziej przytulna, niż gdybyśmy zastosowali lampy świecące bezpośrednio z góry. Jeżeli chcesz czerpać ze stylu skandynawskiego, koniecznie zainwestuj w kilka lampek o ciepłej barwie. 

Ciepłe kolory ziemi a styl skandynawski 

Kuchnia w stylu skandynawskim to nie tylko jasne meble. Jako że Skandynawowie od wieków czerpali pełnymi garściami z natury, kolorami, które równie często można spotkać w skandynawskich kuchniach jest brązowy, zielony czy czarny. 

Kolory te wykorzystywane są w detalach, które dopełniają styl skandynawski. Można je spotkać w okuciach, uchwytach szafek, metalowych częściach czy też innych drobnych elementach. W kuchni skandynawskiej wciąż pierwsze skrzypce grają jasne barwy. 

Kuchnia w stylu skandynawskim – elegancki mat jest w modzie

Styl skandynawski przywodzi na myśl matowe, nieodbijające światła powierzchnie. Mat jest pożądany nie tylko na blatach czy innych powierzchniach użytkowych kuchni, ale również podłodze, w postaci parkietu czy gresu. 

Kuchnia w stylu skandynawskim charakteryzuje się matowym wykończeniem frontów szafek. Również wykorzystywane powszechnie naturalne materiały, takie jak len czy bawełna są pozbawione jakiegokolwiek blasku, co doskonale oddaje skandynawski charakter. 

Kuchnia skandynawska – czy warto?

Przytulna kuchnia w stylu skandynawskim to doskonały wybór dla osób, które uwielbiają spędzać czas w kuchni. Jeżeli uwielbiasz gotować, z pewnością docenisz ciepły charakter skandynawskiej estetyki. 

Wykorzystując wymienione przez nas w poprzedniej części artykuły elementy, w łatwy sposób stworzysz pomieszczenie przyjazne gotowaniu czy spędzaniu czasu z bliskimi. Jasna przestrzeń kuchni skandynawskiej umili Ci długie zimowe wieczory.