Początek roku jest doskonałym czasem na planowanie zmian. Nowa energia i motywacja napędza nas do działania. Projektowanie kuchni jest przedsięwzięciem, które wymaga wiele czasu. Na szczęście korzystając z usług profesjonalnej firmy zajmującej się stolarką meblową, będziemy mieć pewność, że cały proces przebiegnie tak, jak należy. W tym samym czasie możemy skupić się na rzeczach o wiele przyjemniejszych – wyborze kolorów, wykończeń i dodatków, jakie będą znajdowały się w naszej kuchni. Jakie połączenia są najmodniejsze?
Szare kuchnie, czyli najpopularniejszy motyw ostatnich lat
W ciągu ostatnich lat trendy obowiązujące we wnętrzarskim świecie dynamicznie się zmieniały. Niemniej jednak ubiegłe lata udowodniły nam, że odcienie szarego były najchętniej stosowanymi barwami. Różne odcienie tego koloru są niezwykle często wybierane zarówno podczas urządzania kuchni, jak i innych pomieszczeń znajdujących się w naszych domach.
Szary kolor jest powszechnie wykorzystywany zarówno podczas tworzenia mebli, jak i na innych powierzchni znajdujących się w kuchni. Jest modnym elementem kuchennych ścian – pojawia się zarówno pod postacią farb ściennych, cegieł, jak i kafelków. Innym, modnym zastosowaniem tego koloru jest wykorzystanie go na podłodze. Jest to niezwykle estetyczne rozwiązanie, które dodatkowo charakteryzuje się wysoką praktycznością.
Kuchnie biało-szare z drewnem – skandynawskie inspiracje
Kuchnie w stylu skandynawskim od wielu lat cieszą się ogromną popularnością. Potrzeba stworzenia przytulnego miejsca, w którym możliwe jest rodzinne spędzanie czasu sprawiła, że wiele osób zdecydowało się na zastosowanie tej estetyki w swoich kuchniach. Styl ten opiera się na silnym związku z naturą, który jest nierozerwalnym elementem życia mieszkańców Skandynawii.
Szaro-białe meble kuchenne na wymiar, posiadające drewniane elementy, są doskonałym przykładem zastosowania stylu skandynawskiego w kuchni. Jasne drewno może zostać wykorzystane podczas tworzenia blatu kuchennego, ale również będzie świetnie prezentować się w postaci parapetu czy też parkietu. W stylu skandynawskim wykorzystuje się naturalne materiały, takie jak len czy bawełna, ale również takie, które je imitują, jak np. sztuczne owcze skóry.
Industrialne, szare kuchnie z drewnem
Połączenie odcieni szarości i drewna jest równie często stosowane w stylu industrialnym. Ceglane ściany i metalowe elementy w czarnym kolorze doskonale łączą się z szarymi frontami szafek oraz drewnianymi blatami. Aranżacje utrzymane w tym stylu są minimalistyczne. Wykorzystują proste elementy dekoracyjne, które są podstawą całego wystroju. Jak sprawić, aby kuchnia w stylu industrialnym, mimo zastosowania ciemnych elementów była przytulna?
Ocieplenie industrialnych wnętrz jest możliwe, między innymi, dzięki wykorzystaniu dużej ilości roślin. Oprócz zwykłych kwiatów doniczkowych doskonale sprawdzą się skrzynki z ziołami. Taki dodatek będzie nie tylko doskonałą dekoracją, ale również można wykorzystać go podczas gotowania. Zastosowanie lamp, których klosze stanowią metalową konstrukcję, lub dużych ozdobnych żarówek sprawi, że nasza kuchnia w stylu industrialnym będzie dobrze oświetlona.
Szare kuchnie w nowoczesnym wydaniu
Nowoczesne wnętrza kochają szary kolor. Elementem coraz częściej wykorzystywanym w przestrzeniach domowych jest beton. Występuje on zarówno w postaci posadzki, jak i elementów ściennych lub dekoracji. W kuchniach niezwykle często wykorzystywany jest gres betonopodobny lub płytki imitujące ten materiał. Te elementy doskonale naśladują strukturę betonu, dając efekt nowoczesnego, minimalistycznego wnętrza.
W nowoczesnych kuchniach szary kolor jest często łączony z beżem i brązem. Niezwykle lubianym w ostatnich czasach zabiegiem jest połączenie kilku kolorów frontów szafek. Oprócz wcześniej wspomnianych przez nas połączeń, równie często spotkać można grafit zestawiony z zielenią lub granatem. Kolory te łączone są z jasnym drewnem, tworząc nietuzinkową kompozycję utrzymaną w najnowszych trendach.
Funkcjonalność – jak na tle innych wypadają szare kuchnie?
Meble kuchenne na wymiar zapewniają optymalną funkcjonalność pomieszczenia. Dzięki spersonalizowanemu układowi oraz projektowi dostosowanemu do indywidualnych potrzeb klienta możliwe jest uzyskanie idealnej ergonomii, co pozytywnie wpływa na odczucia podczas użytkowania kuchni. Nie tylko sam układ szafek wpływa na funkcjonalność tego pomieszczenia. Niezwykle ważne są również materiały zastosowane w nim oraz kolory, na jakie się zdecydujemy.
Jeżeli mówimy o utrzymaniu czystości, szare elementy kuchni wypadają o wiele lepiej niż te, które są utrzymane w jasnych barwach. Wybierając producenta mebli kuchennych warto zwrócić uwagę na to, czy korzysta on z produktów najwyższej jakości. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że odpowiednio użytkowana kuchnia będzie służyła nam przez długie lata. Niezwykle ważne w utrzymaniu estetycznego wyglądu jest wykorzystywanie materiałów dedykowanych właśnie temu pomieszczeniu. Malując kuchnię farbą ścienną, zadbajmy o to, aby dawała ona możliwość swobodnego czyszczenia powierzchni.