fbpx
studio@mebleprato.pl +48 574 220 246

Wysokość biurka – jak dobrać wymiary biurka do pracy?

Dzisiejsze czasy są naprawdę wymagające, co do naszego kręgosłupa i stawów. Dlaczego? Poprzez epidemiologiczne skutki, które doprowadziły do pracy i nauki zdalnej spowodowały, że ludzie siedzą przy biurku więcej, niż kiedykolwiek. Jest to miejsce do naszej pracy, nauki bądź rozrywki, zarówno w firmie, jak i w domu.

Siedzący tryb życia niekoniecznie pozytywnie wpływa na nasze zdrowie – dlatego warto w  najmniejszym stopniu zadbać o każdy jego szczegół. Jak odpowiednio dobrać biurko oraz jego wysokość do naszego wzrostu?

Wysokość biurka – jak je dobrać? 

Osoby spędzające mnóstwo czasu przy komputerze powinny zainwestować w odpowiednie biurka, które będą idealnie dopasowane do każdej indywidualnej postury, wzrostu i wymagań. Jest to najbardziej opcjonalne, wygodne oraz funkcjonalne rozwiązanie dla osób, które na co dzień spędzają dni w postawie siedzącej.

W pokoju dziecka również nie może zabraknąć miejsca, gdzie mógłby w pełni komfortowo odrabiać swoje lekcje, rozwijać się plastycznie czy też grać na komputerze. Dostosowanie wymiarów biurka w znaczny sposób wpłynie na optymalność naszej pracy oraz jej efektywność, ponieważ będziemy się czuli przede wszystkim wygodnie, siedząc w naturalnej pozycji.

Wymiary biurka – czym się kierować? 

Aby praca przy biurku nie sprawiała nam większych trudności i nie szkodziła naszemu zdrowiu, bardzo istotną kwestią jest zachowanie odpowiednich odległości. Biurko komputerowe powinno mieć specjalnie wyprofilowaną przednia krawędź, aby podczas wykonywanej pracy odpowiednio głęboko wsunąć się pod biurko z możliwością oparcia nadgarstków oraz łokci na blacie. 

Ważne jest również odpowiednie dostosowanie odległości monitora od naszych oczu – najzdrowszym wariantem jest trzymanie odległości 40 – 80 cm. Dodatkowo, warto zadbać o możliwość regulacji wysokości naszego ekranu. Dzięki temu podczas wielogodzinnej pracy będziemy mogli zmieniać pozycję ciała.

Wysokość biurka do wzrostu

Wybierając biurko niesamowicie dużą uwagę powinniśmy zwrócić właśnie na jego wysokość! Jeżeli wybierzemy zbyt niskie – będziemy musieli się pochylać nad blatem, natomiast jeżeli będzie za wysokie – będziemy zadzierać głowę, a nasza pozycja będzie ciągle narażona na wyciągnięte ręce do góry.

Osoby posiadające około 170 cm wzrostu powinny zapewnić sobie biurko o wymiarach 72 – 75 cm wysokości, natomiast dla osób posiadających jeszcze większy wzrost, odpowiednio zoptymalizowane będą blaty, których wysokość sięga 80 – 85 cm. Najlepszym wyjściem dla wielu osób, które korzystają z jednego biurka, jest po prostu regulacja blatu, która mieściłaby się w zakresie około 60 – 85 cm. To najmądrzejsze wyjście, ponieważ każdy z użytkowników będzie mógł odpowiednio dopasować biurko do swoich osobistych preferencji. Nie możemy zapominać o dopasowanych krzesłach! 

Standardowa wysokość biurka

Wysokość biurka jest niesamowicie personalną kwestią, a dopasowanie biurka każdy powinien wybierać kierując się jego stylem życia, pracy, wymiarami ciała oraz przede wszystkim częstotliwością użytkowania. Zmniejszenie obciążenia kręgosłupa do minimum – każdy, kto planuje zakup biurka powinien kierować się takim celem. 

Minimalne wysokości biurka są określone przez zasady BHP. Najbardziej standardowe wymiary biurka to około 160 cm x 80 cm lecz dla osób wyższych jest to zdecydowanie za mało! Optymalne wymiary biurka zapewniające Ci zachowanie odpowiedniej postawy wpływają na Twoje późniejsze zdrowie, ale i także na jakość wykonywanej pracy, nauki i innych. 

Prawidłowa wysokość biurka – jak odpowiednio ją dobrać? 

Sprawdź, jaka wysokość biurka jest odpowiednia dla Ciebie lub czy aktualny blat, który posiadasz jest przyzwoicie dopasowany! Każdy z nas jest zwolennikiem czegoś innego – klasycznych biurek, bądź narożnych. Usiądź – Twoje stopy powinny swobodnie, bez żadnego oporu opierać się na podnóżku lub podłodze, a kolana zgięte pod kątem prostym. 

Sprawdź, czy Twoje ręce mogą swobodnie leżeć na blacie opierając się na nim wraz z łokciami. Postawa siedząca powinna być wyprostowana. Jeżeli taka pozycja nie sprawia Ci żadnych problemów, posiadasz odpowiednią przestrzeń na biurku i nie masz żadnych zastrzeżeń – dobrałeś swoje idealne biurko! 

Wysokość blatu biurka, a krzesło 

Istotnym elementem przyjęcia odpowiedniej pozycji siedzącej, która nie wpłynie negatywnie na nasz kręgosłup, to nie tylko perfekcyjnie przystosowane biurko, ale i również krzesło, o czym często zapominamy. Idealny fotel komputerowy bądź krzesło, powinien podpierać część lędźwiową oraz kark. 

Dodatkowo, podłokietniki powinny być na właściwej wysokości – czyli tak, aby ręce w trakcie wykonywanej pracy, pisania bądź ruszania myszką mogły spoczywać na nich swobodnie. Bujanie fotela – taka funkcja jest bardzo przydatna! Dzięki niej, rozluźniamy nogi oraz kręgosłup i plecy. Zapewnienie sobie komfortu w pracy poprzez indywidualnie dopasowane biurko i krzesło z pewnością sprawi, że nasz komfort pracy będzie większy, niż zwykle.