Okap kuchenny to jeden z tych sprzętów, których nie powinno zabraknąć w żadnej kuchni! Pochłania on nie tylko nadmiar zapachów, ale i pary wodnej oraz tłuste opary, które z czasem mogą osadzać się na meblach lub podczas gotowania przedostają się do naszych płuc. Oferta rynkowa jest jednak naprawdę szeroka.
Jaki okap wybrać?
Aby wybrać najlepszy okap do kuchni, musimy obliczyć potrzebną wydajność sprzętu. To, na szczęście, nieskomplikowana matematyka. Musimy wziąć pod uwagę wymiary naszej kuchni, a konkretnie jej szerokość, długość i wysokość. Uzyskane pomiary należy pomnożyć: szerokość x długość x wysokość. I teraz, jeśli chcemy dowiedzieć się, jaka musi być minimalna wydajność naszego okapu, te trzy liczby mnożymy jeszcze razy sześć. Jeśli natomiast chcemy poznać maksymalną wydajność sprzętu, to razy dziesięć. Otrzymany wynik zapisujemy w metrach sześciennych.
Rodzaje okapów
Wybierz taki okap, który będzie dostosowany do Twoich potrzeb i idealnie sprawdzi się w tym miejscu. Rodzajów okapów kuchennych jest wiele, w zależności od tego gdzie chciałbyś go umieścić, takiego potrzebujesz.
-okap sufitowy
-okap kuchenny przyścienny
-okap wyspowy
-okap pod zabudowę
-okap blatowy
-okap narożny
Okap kuchenny- ceny
Wybierając najlepszy okap do kuchni, warto określić budżet, jaki chcemy przeznaczyć na ten cel, ponieważ ich ceny są zróżnicowane. Jeśli mamy ograniczone finanse, nie warto zapoznawać się ze specyfikacją najdroższych modeli, ponieważ może czekać nas później rozczarowanie. Gdy postawimy sobie jasne widełki cenowe, o wiele łatwiej będzie wybrać sprzęt, który nas zadowoli.
Czy okapy hałasują?
Niektóre okapy działają naprawdę głośno. Włączone na pełne obroty, potrafią nawet zagłuszyć rozmowę dwóch dorosłych osób. Dlatego warto zwrócić uwagę i na ten aspekt, podczas wyboru sprzętu. Przyzwoity okap kuchenny podczas swojej pracy nie powinien emitować hałasu na poziomie wyższym, niż 40dB. Wiadomo jednak, że im niższy poziom decybeli, tym lepiej.
Wyciąg kuchenny
Kolejną ważną kwestią jest typ okapu, który wybierzemy. Na rynku dostępne są dwa. Pierwszy z nich oferuje wyciąg. To okap kuchenny kominowy, podłączany za pomocą specjalnego kołnierza do najczęściej kratki wentylacyjnej. Tego typu sprzęt pochłania parę, dym oraz brzydkie zapachy i w pewien sposób „wyrzuca” je poza pomieszczenie.
Drugim typem okapu jest okap-pochłaniacz, oferujący recyrkulację. Takie sprzęty nie posiadają przyłączy do kominów. Posiadają one za to specjalne filtry z aktywnym węglem. Zanieczyszczone powietrze przechodzi przez nie, po czym oczyszczone, ponownie trafia do pomieszczenia. Należy mieć tu jednak na uwadze fakt, że w tym przypadku będziemy musieli dbać o regularną wymianę filtrów na nowe, co podnosi koszty eksploatacji takiego urządzenia.
Rodzaje filtrów w okapach kuchennych
W dostępnych na rynku okapach można znaleźć różne filtry. Wszystkie wymagają regularnej wymiany. Część z nich należy zmieniać częściej, inne rzadziej. Wyróżnić możemy:
- Filtr metalowy, wykonany ze stali lub aluminium,
- Filtr węglowy,
- Filtr tłuszczowy,
- Filtr flizelinowy.
—
Wykonamy dla Ciebie najlepsze meble kuchenne na wymiar Kraków.