Przymierzając się do remontu mieszkania, chętnie sięgamy po różnego rodzaju inspiracje, przedstawiające wnętrza urządzone na podstawie pewnego, wybranego stylu. Kiedyś były to czasopisma wnętrzarskie, dziś – platformy w mediach społecznościowych. Ostatnimi czasy słyszy się o popularności stylu rustykalnego. Z tego powodu wiele osób decyduje się na urządzenie swojej kuchni, stosując jego zasady. Jeżeli zastanawiasz się, czym charakteryzuje się kuchnia w stylu rustykalnym, koniecznie zapoznaj się z treścią tego artykułu!
Kuchnia rustykalna – czym charakteryzuje się ten styl?
Nazwa tego stylu pochodzi od angielskiego słowa rustic, które oznacza wiejski. Jest to więc estetyka oparta na ruralistycznym stylu, bazująca na sielskim klimacie. Wnętrza urządzone w stylu rustykalnym są niezwykle przytulne. Stosuje się w nich elementy wykonane z drewna lub materiałów imitujących je. Bardzo popularnym elementem kuchni rustykalnej są płytki naśladujące kafle, które niegdyś stosowane były w piecach.
Innym charakterystycznym elementem, jaki posiada kuchnia rustykalna, jest struktura frontów szafek. Drzwiczki są zazwyczaj ozdobione filongami, które są wypukłymi wypełnieniami ram. Równie popularne są rattanowe lub ażurowe elementy oraz szklane gablotki. W takiej kuchni często znajdziemy urządzenia, takie jak lodówka czy kuchenka, które swoim wyglądem przypominają te wykorzystywane niegdyś na angielskich wsiach.
Kuchnia w stylu wiejskim – inne elementy wystroju
Nie tylko meble stanowią charakterystyczne elementy, jakie możemy odnaleźć w kuchni rustykalnej. Oprócz materiałów ważną rolę odgrywają tu barwy. Kuchnia w stylu rustykalnym będzie utrzymana w jasnej kolorystyce, co w połączeniu z drewnem pozwala osiągnąć przyjemny, ciepły klimat. Styl rustykalny czerpie wiele inspiracji z natury – to ona była bowiem najważniejszym elementem życia ludzi w XIX oraz na początku XX wieku.
W przypadku podłogi najlepiej sprawdzi się drewniany parkiet. Osobom, które nie chcą martwić się o szczególną pielęgnację tej jakże wymagającej powierzchni, jako zamiennik polecamy wykorzystanie gresu imitującego drewno. Ściany warto utrzymać w jasnej kolorystyce. Dobrze sprawdzą się zarówno panele, kafle, cegła, jak i gładka powierzchnia ścian pomalowana farbą. Biały, szary i beżowy to popularne kolory w stylu rustykalnym.
Kuchnia w stylu rustykalnym – inspirujące dodatki
Funkcjonalna kuchnia, w której znajdują się wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy to podstawa każdego domu czy mieszkania. Projektując to pomieszczenie, warto jednak pamiętać, że meble i sprzęty to nie wszystko. Dodatki nie tylko pozwalają utrzymać wnętrze w danym stylu, ale również sprawiają, że poprzez przytulną atmosferę staje się ono dużo przyjemniejsze w użytkowaniu. Jakie elementy dekoracyjne powinna obowiązkowo zawierać każda kuchnia rustykalna?
Są to przede wszystkim drewniane akcesoria, takie jak: chlebak, łyżki, deski do krojenia czy osłonki na doniczki. Wybierając zasłony, ścierki czy obrus warto postawić na naturalne tkaniny takie jak len, czy bawełna. Wiklinowe kosze na owoce i warzywa również dodadzą naszej kuchni rustykalnego charakteru. Warto zaopatrzyć się w białe naczynia, które kojarzą się z klasycznie wykorzystywaną w tamtych czasach zastawą. W okresie letnim polecamy postawić na naturalne, polne kwiaty umieszczone w glinianym wazonie.