fbpx
studio@mebleprato.pl +48 574 220 246

Jak zaprojektować kuchnię na wymiar? – cena oraz układ mebli

Kupiłeś nowe mieszkanie i zastanawiasz się, w jaki sposób je zaaranżować, a kuchnia jest wyjątkowo ważnym miejscem w Twoim domu? Chciałbyś, aby była urządzona według Twoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań? Wykonanie kuchni na wymiar to świetne rozwiązanie dla osób, które oczekują funkcjonalnych i praktycznych mebli.

Zakup takiego umeblowania z pewnością sprawdzi się w małych pomieszczeniach, które są trudne do urządzenia oraz, w których kupione w sklepie meble nie chcą wpasować się w dostępną przestrzeń. Na co zatem zwrócić uwagę przy projektowaniu kuchni na wymiar? Jak ją zaprojektować? Ile właściwie kosztują kuchnie na wymiar? Od czego uzależnione są koszty takich mebli? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Kuchnia na wymiar – co trzeba wiedzieć?

Kuchnia na wymiar to spersonalizowany projekt, dopasowany do niestandardowych wymiarowo pomieszczeń oraz indywidualnych potrzeb domowników. Powinniśmy przede wszystkim pamiętać, aby wybrać profesjonalnego wykonawcę, który stworzy projekt odpowiadający naszym oczekiwaniom. 

Jest to niezwykle ważne, jeśli chcemy, aby nasza kuchnia była zaprojektowana wedle naszego gustu oraz, aby była to inwestycja na lata. Samodzielne rozmieszczenie mebli w kuchni może być kłopotliwe, dlatego lepiej zlecić to specjalistom. Fachowcy zadadzą nam kilka najważniejszych pytań, dzięki którym będą mogli stworzyć dla nas idealny projekt kuchni na wymiar. 

Układ kuchni na wymiar 

Bardzo dużo zależy od tego, na jakim etapie jesteśmy – czy dopiero planujemy budowę domu i rozważamy, w którym miejscu najlepiej będziemy urządzać kuchnię, czy może posiadamy już kuchnię i potrzebujemy tylko projektu jej wyposażenia. Kiedy mamy do czynienia z kuchnią w stanie surowym, powinniśmy zadecydować o tym, w którym miejscu będą znajdowały się poszczególne przyłącza (prąd, woda, gaz). 

W naszym projekcie musimy także uwzględnić, czy chcemy mieć zmywarkę, w którym miejscu będzie znajdować się lodówka, a także czym będzie zasilana kuchenka (gaz czy energia elektryczna). Jest to bardzo ważna kwestia dla prowadzenia dalszych działań. Musimy również zastanowić się, w jakim stylu ma być utrzymana kuchnia. Kiedy chcemy, aby kuchnia była połączona z salonem, powinniśmy zaprojektować ją tak, by te obie strefy tworzyły jedną, spójną całość. 

Projekt kuchni – o czym jeszcze należy pamiętać? 

Coraz więcej osób decyduje się na meble na wymiar do swojej kuchni nawet w sytuacji, kiedy jest ona nieproblematyczna w adaptacji – kuchnie robione pod zamówienie to także gwarancja wysokiej jakości. 

To od nas zależy jakiej jakości komponenty zostaną wykorzystane. Takie rozwiązanie daje nam możliwość swobodnego wyboru nie tylko kolorów frontów lub blatów, czy materiału, z którego są wykonane. To także możliwość wyboru solidniejszych komponentów, takich jak np. prowadnice, które z uwagi na jakość stają się częstym źródłem problemów przy gotowych zestawach meblowych. 

Niezwykle ważnym elementem w każdej kuchni są urządzenia AGD. Musimy zatem rozważyć, czy będą one projektowane pod zabudowę, czy może będą to urządzenia wolnostojące. Jeśli chcemy, aby wolnostojące urządzenia AGD pasowały do wystroju, powinniśmy zastanowić się nad ich wykończeniem (czerń, biel, połysk, mat – należy rozważyć te kwestie). 

Aby nasza kuchnia była jak najbardziej funkcjonalna, powinniśmy wykorzystać zasadę trójkąta roboczego – jest to bardzo ergonomiczne rozwiązanie. Polega ono na usytuowaniu zlewu, lodówki oraz kuchenki na wierzchołkach takiego trójkąta – ta metoda zapewni nam komfortową pracę. Powinny one być umieszczone od siebie w odległości wynoszącej od 120 do około 210 cm. 

Projektując kuchnię na wymiar, należy zadbać o odpowiednią przestrzeń do przechowywania produktów. Dobrym rozwiązaniem jest zastąpienie tradycyjnych półek szufladami oraz koszami cargo. Taki sposób przechowywania z pewnością pozwoli nam zachować ład i porządek w kuchni. 

Ergonomiczna kuchnia

Kolejną ważną kwestią jest usytuowanie kosza na śmieci. Zazwyczaj znajduje się on pod zlewem. Warto jednak pamiętać o miejscu na pojemniki do segregacji, które dobrze byłoby uwzględnić w projekcie kuchni na wymiar. Oświetlenie to kolejny istotny składnik projektu. Pomaga nam bezpieczniej i wygodniej przygotowywać posiłki. 

Do tego celu możemy wykorzystać małe lampki, bądź ledy. Takie oświetlenie może być w różnych kolorach oraz bardzo często posiada zróżnicowaną intensywność. Biorąc pod uwagę te wszystkie elementy, profesjonalni wykonawcy stworzą dla Ciebie kuchnię Twoich marzeń.

Koszt kuchni na wymiar

Jakich kosztów należy się spodziewać, decydując się na wykonanie kuchni na zamówienie?

Cena jest zależna od wielu czynników. Wiele osób błędnie uważa, że dokładną cenę kuchni na wymiar można poznać od razu, oraz że jest to stawka uniwersalna dla wszystkich. Należy pamiętać, że koszt kuchni na wymiar będzie tym wyższy, im lepsza będzie jakość wybranych mebli. 

I chociaż bardzo często zdarza się, że najdrożej nie znaczy najlepiej, to trzeba jednak brać pod uwagę, że tanie meble kuchenne mogą szybko się zniszczyć, co w konsekwencji przełoży się na obniżony komfort ich użytkowania. Przedział cenowy jest naprawdę duży, ponieważ wiele zależy od stawek poszczególnych producentów, wybranych materiałów, czy samego standardu wykończenia i zastosowanych rozwiązań. Mowa tu między innymi o wykorzystanych systemach przechowywania czy zastosowanym oświetleniu. 

Materiał, z którego wykonane są meble kuchenne to jeden z najważniejszych składników finalnego kosztu kuchni na wymiar. Z pewnością muszą to być solidne materiały – kuchnia to specyficzne miejsce, w którym dużo się dzieje. Decydując się na wytrzymałe surowce, będziemy mogli cieszyć się naszą kuchnią przez długie lata. Należy pamiętać, że poznanie całkowitych kosztów kuchni na wymiar jest możliwe dopiero po skonsultowaniu się z wykonawcą tego projektu.

Cena kuchni na wymiar – o czym trzeba pamiętać?

Bardzo ważne jest, aby cena kuchni na wymiar odpowiadała naszym finansowym możliwościom. Dlatego warto jest ustalić sobie budżet, jaki chcemy przeznaczyć na urządzenie naszej kuchni. Kiedy jesteśmy świadomi swoich funduszy, to wspólnie z projektantem wybierzemy najlepsze dla nas finansowo, estetycznie i funkcjonalnie rozwiązanie. Dzięki temu unikniemy nieoczekiwanych kosztów, na które nas nie stać. Co jest niezwykle ważne w przypadku ograniczonych możliwości finansowych. 

Jak widać, nie da się podać jednoznacznego kosztu kuchni na wymiar, bowiem jest on uzależniony od wielu czynników, a ceny mogą się różnić w zależności od producenta. Należy jednak pamiętać, że jest to inwestycja na lata. Dobrze zaplanowana kuchnia z pewnością będzie praktyczna i ergonomiczna w użytkowaniu. Bez wątpienia, zdecydowanie się na zakup kuchni na wymiar to bardzo opłacalne rozwiązanie i warte rozważenia. 

Zaprojektujemy i wykonamy dla Ciebie najlepsze meble kuchenne na wymiar Kraków.