fbpx
studio@mebleprato.pl +48 574 220 246

Jak dbać o meble kuchenne?

Jak już wielokrotnie wspominaliśmy w naszych artykułach, kuchnia to bardzo ważne miejsce w każdym domu. Nie bez przyczyny zaprojektowanie jej to spore wyzwanie. Powinna być funkcjonalna i praktyczna. Kolejnym trudnym wyzwaniem jest pielęgnacja mebli kuchennych i ich otoczenia.  Dziś podpowiemy Ci, jak zabrać się za to zadanie oraz czym najlepiej czyścić meble kuchenne.

Pielęgnacja mebli kuchennych

W dbaniu o kuchnię bardzo ważna jest systematyczność. To klucz do sukcesu. Doskonale wiemy, że czasem dni w pracy bywają niemiłosiernie długie i ostatnie, o czym marzysz, to wycieranie okapu, kafelków, płyt i blatów kuchennych. Należy jednak pamiętać, że wilgoć i tłuszcz szybko wchłaniane są poprzez poszczególne powierzchnie. 

Z czasem niszczą meble, oblepiają sprzęty i kafelki. Wtedy znacznie trudniej jest usunąć takie zabrudzenia. Najlepiej jest więc robić to po każdym gotowaniu, a przynajmniej raz dziennie, gdy zakończysz już pracę w kuchni.

Czym wyczyścić drewniane meble i jak o nie dbać?

Meble w kuchni bardzo nie lubią wody i wilgoci. Pilnuj więc, aby było jej na powierzchniach jak najmniej. Warto po każdym skorzystaniu ze zlewu przetrzeć na sucho jego okolice. Nie ustawiaj też czajnika elektrycznego tuż pod szafkami. 

Działanie pary może spowodować odklejanie się okleiny i listewek od mebli, a tego z pewnością chcesz uniknąć! Jeśli masz drewniane blaty, nadmiar wody może powodować odkształcanie drewna i jego puchnięcie. W rezultacie zostanie ono zdegradowane. Straci kolor, stanie się kruche, może zacząć pękać i próchnieć.

Drewno można łączyć ze stylem tradycyjnym i nowoczesnym, jednak należy pamiętać o jego olejowaniu. Wykonuj ten zabieg regularnie, ale wykorzystuj do tego celu wyłącznie te produkty, które są do tego przeznaczone. 

Do konserwacji blatów zarówno w kuchni, jak i w łazience, stosowane są oleje niejadalne. Bardzo często jest to specjalny olej lniany, który należy do grupy olejów schnących, a dodatkowo przedostaje się w głąb drewna. Olej najlepiej położyć na wyszlifowaną i odpyloną powierzchnię za pomocą dobrej jakości, szerokiego pędzla.

Jak myć meble w kuchni?

Przy pielęgnacji kuchni, zapomnij o uniwersalnych płynach i mleczkach do czyszczenia! Jeśli zależy Ci na jak najlepszych efektach i utrzymaniu mebli w dobrej kondycji, wybierz te produkty, które przeznaczone są do poszczególnych powierzchni. Innego środka użyjesz do drewnianego blatu, innego do frontów wykończonych na wysoki połysk, a innego do czyszczenia płyty kuchennej.

Deska do krojenia, czyli niezbędnik w Twojej kuchni

Aby blaty wyglądały jak najlepiej, trzeba o nie dbać na kilku płaszczyznach. Często krojenie różnych produktów spożywczych bezpośrednio na powierzchni roboczej, pozostawia zacięcia, szramy lub jej zmatowienie. Unikniesz tego, decydując się na wykorzystanie desek do krojenia. Przydadzą się też podkładki, na których będziesz mógł postawić gorący garnek lub patelnię.

Zaprojektujemy i wykonamy dla Ciebie najlepsze meble kuchenne na wymiar Kraków.