fbpx
studio@mebleprato.pl +48 574 220 246

Blat kuchenny – jak dobrać odpowiednią wysokość?

Jeszcze do niedawna firmy zajmujące się tworzeniem kuchni na zamówienie, posiadały standardowe wytyczne, co do umiejscowienia szafek wiszących oraz określających wysokość blatów w kuchni. Najczęściej stawiano na umieszczenie powierzchni roboczej na wysokości ok. 85 centymetrów. Dziś odchodzi się od tego rozwiązania. Jak zatem dobrać odpowiednią wysokość blatów w kuchni? 

Wysokość blatów w idealnej kuchni

Na rynku nadal obowiązują pewne standardy, które określają, jakie są odpowiednie wymiary blatów kuchennych. Możemy bowiem bez problemu kupić gotowe meble kuchenne, czekające na zamontowanie ich w naszej kuchni. Tu producenci stawiają najczęściej na jedną wysokość, która została uśredniona. W takich wypadkach wysokość blatów kuchennych to często 85-90 centymetrów. 

Nie jest to nadal idealne rozwiązanie, szczególnie dla wysokich użytkowników kuchni. Przybieranie niewygodnej pozycji na dłuższy czas może odbić się nie tylko na przyjemności z gotowania, a w zasadzie ją zniwelować, ale także może mieć to negatywny wpływ na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie. Jakie znaleziono rozwiązanie?

Na jakiej wysokości powinien znajdować się blat kuchenny?

Korzystanie z blatów, umieszczonych na wysokości 70 lub 80 cm przez osoby wysokie, może skończyć się dyskomfortem, zniechęceniem, a nawet bólem w plecach. Jeśli decydujemy się więc na stworzenie kuchni na zamówienie, warto wziąć sobie do serca te porady. Można bowiem dostosować wysokość blatów kuchennych do wzrostu domowników. A przygotowanie obliczeń jest dziecinnie proste. 

Wystarczy stanąć w kuchni i zgiąć rękę w łokciu tak, aby przedramię znajdowało się równolegle do podłogi. Należy wtedy zmierzyć tę odległość i odjąć od niej około 20 centymetrów. W ten sposób uzyskamy indywidualnie dopasowany do użytkownika blat. Korzystanie z niego będzie komfortowa, dzięki czemu gotowanie stanie się przyjemniejsze. 

To rozwiązanie sprawdza się zarówno w przypadku osób wysokich, jak i niskich. A co, jeśli z jednej kuchni korzystają osoby o różnym wzroście? Sytuacja nie jest przegrana! Szczególnie jeśli dysponujemy dużym i/lub otwartym pomieszczeniem. Możemy wtedy zdecydować się na zróżnicowanie wysokości blatów i podzielić je na strefy. 

Odpowiednio zaprojektowane rozwiązanie może wyglądać naprawdę efektownie! Z wyższych części powierzchni roboczej będą wówczas korzystać osoby wyższe, a z tych niżej osadzonych – niżsi użytkownicy.

Wysokość blatu kuchennego- zostaw to profesjonalistom

Podczas rozmów na temat projektu kuchni, warto wspomnieć architektom o tym, że zależy nam na spersonalizowaniu wysokości blatów. Dzięki temu projektant zyska pole do popisu i będziemy mieć pewność, że przeprowadzi pomiary w sposób poprawny. Jeśli kuchnia będzie pomieszczeniem mocno eksploatowanym przez osoby o różnym wzroście, również i tę informację warto zawrzeć w takim wywiadzie.

W ten sposób architekt może się wykazać i stworzyć dla nas unikalną i niezwykle ciekawą przestrzeń. Uwzględni też ewentualne obniżenie płyty grzewczej czy dostosowanie wysokości zlewu do potrzeb najniższych osób w domu.

Zaprojektujemy i wykonamy dla Ciebie najlepsze meble kuchenne na wymiar Kraków.